Biyografi 2019-10-22T10:27:47+03:00

FOTOĞRAF RAHATLAMADIR

Profesyonel yaşamımın 40 yılı mühendislikle ilgili zorlu işlerle geçti. Fotoğraf bana bu zorlu dünyanın
dışına çıkıp nefes almamı sağladı, iyi dostlar kazandırdı.

Özgeçmişim

Nisan 1954 doğumluyum. ODTÜ Makine Mühendisliği mezunuyum, emekliyim.

Hobi olarak başladığım fotoğraf yolculuğum, 1992 den beri üyesi olduğum Mersin Fotoğraf Derneği’nde aldığım temel fotoğrafçılık kursu ve diğer eğitimlerden sonra daha çok belgesel tarzda fotoğraf üretmekle devam etti.

2000- 2007 yılları arasında İstanbul ODTÜ Mezunları Derneği bünyesinde Fotoğraf Çalışma Gurubu’(FÇG) nun kurulmasında yer aldım. Mezunlara temel fotoğrafçılık kursları vermenin yanında FÇG ile fotoğraf projelerinde yer aldım.

Fotoğraf çekmenin yanında Mersin Fotoğraf Derneği’nde 2009-2011 yılları arasında Y.K. başkan yardımcılığı, daha sonra da 2011- 2015 yılları arasında Y.K. başkanlığı görevlerini yürüttüm. Ayrıca 2015 – 2017 yılları arasında Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nda (TFSF) Genel Sekreter görevinde bulundum.

Son yıllarda doğup büyüdüğüm Antakya ve köyümle ilgili var olan ancak kaydedilmemiş, yüzyıllardır var olan ama modern zamanların zorlaması ile yok olmaya yüz tutan bazı konuları benden sonraki kuşaklara bırakmak düşüncesi ile “Zeytin”, “Paskalya” vb. yerel konuları işledim ve yurt içi ve yurt dışında bu konularla ilgili sergi ve gösteriler yaptım. Halen bu yöre ile ilgili belgesel projelerim devam etmektedir.

Özetlersem, fotoğraf sanatını kullanarak önem verdiğim kültürel ve sosyal konularda topluma faydalı olmaya çalışıyorum.

Abdulla SERT